Zprávy o rozsáhlých požárech v Amazonii jste již jistě zaznamenali. V posledních týdnech se znepokojující novinky objevují snad všude. Ani to ale mnohým nestačí k tomu, aby si uvědomili závažnost situace. A to i přesto, že jejich vliv na náš život je obrovský. Nachází se tam totiž až pětina veškerého kyslíku, který máma na Zemi k dispozici.

papoušek v listí

Boj proti přírodním katastrofám

Leonardo DiCaprio je jedním z filantropů mezi hollywoodskými herci. Boji proti klimatickým změnám se věnuje již 20 let, a to prostřednictvím své organizace Leonardo DiCaprio Foundation (LDF). Soustředí se na záchranu oceánů, vyhynutí zvířat a podporují klimatickou vědu. Za sebou mají skoro 200 projektů, které se uskutečnily ve 132 zemích.

lemur na větvi

Nová organizace, nová pomoc

V současnosti společně s vdovou po Stevu Jobsovi, Laurene Powell Jobsové a s Brianem Shethem zakládá novou organizaci. Earth Alliance bude pomáhat v případě aktuálních rizik, mezi které se pochopitelně řadí i požáry v Amazonii. Jak se pustili do pomoci?

 

Tři zakladatelé okamžitě do společnosti společně vložili 5 milionů dolarů, což se v přepočtu asi 116 milionů korun. DiCaprio slibuje, že místní obyvatelé získají každý cent z konečné částky, která se vybere. Přispívat totiž mohou i běžní lidé.

deštný prales

Peníze neřeší vše

Sám herec si ovšem uvědomuje, že ne každý je na tom finančně tak, aby mohl pomoci. To podle něj ale vůbec nevadí. Nakonec nejdůležitější je to, jak se my jako jednotlivci k planetě chováme. Snažit se můžeme i jinak, například omezením konzumace masa.

 

Právě produkce a přeprava masa z místních oblastí po světě je hlavním problémem, který tlačí na brazilského prezidenta. Ten kvůli tomu musí vytvářet nátlak na odlesňování, které má negativní vliv právě na požáry. Jak Leonardo předesílá, tak důležité je především jen nesedět a skutečně něco udělat. Stejně tak, jak to udělal on a Laurene Powell Jobsová.