Víte, ono to zní složitě a vypadá složitě, když vám to vysvětluje odborník. On to totiž “opentlí“ vším možným a vy se v tom ztratíte. Kdežto zde to vysvětlím jako prvňáčkům ve škole. A při tom se ještě dozvíte, co je to IP adresa, DNS server a vyrovnávací server.

Trpaslíci, hledači serveru

Takže pojďme na to.

Vy se potřebujete podívat na web. Nic víc vás nezajímá. Dáte tedy jeho název do vyhledávače a už se dějí věci. Váš počítač vyšle malé skřítky, aby web, který chcete našli. Ale oni nechápou, že chcete web „Můj pes“, na doméně CZ. Oni vaší řeči nerozumí, stejně jako počítač. Ten tedy nahlédne do seznamu, kde je adresa vašeho webu. Skoro stejné, jako vy nahlédnete do adresáře mobilu, když chcete volat kamarádovi. Také nevytáčíte jeho číslo, protože jej neznáte. Váš mobil ano, a tak si jej najde.

Takže váš počítač nahlédl do seznamu a řekl trpaslíkům číslo webu, který hledáte. A to je právě IP adresa.

Trpaslíčci již tedy znají telefonní (IP) číslo které mají najít, ale neví, kde je kýžený telefon, tedy IP adresa, tedy počítač s vámi hledanou stránkou. A tak jedou k DNS serveru, aby jim řekl, kde je. Tento server se jmenuje kořenový. Nebo se mu tak jen říká. Ten neví kde je počítač s IP adresou, ale ví, kde se mají zeptat na servery s doménou CZ. Oni tam tedy jedou a ani zde ještě nejsou u cíle. Ale tento server zná všechny domény CZ a jmenný server, a tak tam trpaslíčky posílá. Nu a zde již skřítci zjistí adresu a spěchají s ní zpět ke svému pánovi, tedy vašemu počítači a ten vás spojí.
Místnost se servery

Jednoduché? Ano, takto podáno to jednoduché je, ale v praxi je to mnohem rychlejší a mnohem složitější. Ovšem tato pohádka o trpaslíčcích pomůže pro přibližnou představu.

Ve skutečnosti se adresy většinou berou z vyrovnávacích serverů, které jsou poblíž, takže se čekání ještě více zkrátí.

Pokud jste tedy po přečtení pochopili základ hledání, je to dobře. Pokud chcete bádat hlouběji, tak vyšlete trpaslíčky hledat informace.