Barva bílého světla – když se po sametové revoluci rozběhl maloobchodní prodej „úsporek“, lidé je kupovali kvůli úspoře elektřiny, i když jejich cena zaručovala návratnost až po několika letech. Problematická byla však barva světla, byla jen jedna a nebylo na výběr. Dnes můžete zvolit buď teplý, studený nebo neutrální odstín bílého světla, který je údajně příjemnější na oči než u LED diodových žárovek.

kompaktní zářivka

Elektronický předřadník – původní elektromagnetické (indukční) předřadníky nebyly zrovna přívětivé, náběh na plný výkon trval několik minut a provázelo je nepříjemné blikání. Problematické bylo i časté zapínání, které výrazně zkracovalo životnost výrobku. Moderní výrobky vybavené elektronikou těmito neduhy netrpí.
Zářivka s paticí svítidla E27

Estetické hledisko – svůj význam má i vzhled, dnes sjíždí z výrobních linek různé typy provedení. Některé napodobují tvar klasické vláknové žárovky, jiné mají tvar spirály, elipsy, kruhu, zaobleného čtverce apod. Některé se mohou stát významným designovým doplňkem v kterékoli části domácnosti, aniž by je bylo nutno zakrývat krytem svítidla.

Obsah rtuti – jeden z důvodů, proč se lidé od kompaktních spirálových zářivek odvrátili, byla informační panika, která propukla v masmédiích před několika lety. Bylo to v souvislosti s nebezpečím pro domácnosti s malými dětmi, kdy se při rozbití zářivky údajně do vzduchu uvolní tak vysoké množství toxické rtuti, že to může způsobit vážnou otravu. Ve skutečnosti je obsah rtuti velmi malý, zhruba 5 – 10 mg a při rozbití baňky se drží převážně na vnitřní straně skla, na luminiscenční vrstvě. Do okolního prostředí se rozptýlí jen stopové množství, mimochodem v městských ulicích je množství rtuti v ovzduší mnohem vyšší. Nebezpečné situace mohou vzniknout např. v případě požáru skladových prostor, kde je umístěno několik stovek těchto světelných zdrojů, stejně tak u velkoobjemového odpadu. Z toho důvodu je také nutné ukládat je do kontejnerů s nebezpečným odpadem.