Dva roky covid a od února válka na Ukrajině, inflace, energetická krize. Samé negativní zprávy, jak se i přes ně udržet pozitivní náladu? Jde to? Ano! Psychická pohoda je velmi důležitá, abychom byli spokojeni jak navenek tak uvnitř. Ne vždy je ale snadné si psychickou pohodu udržet, protože denně v podstatě a kór poslední dva roky čteme všude negativní zprávy, popřípadě přelétneme očima, aniž bychom chtěli, ne moc příjemné titulky jednotlivých článků. Do toho můžeme být různě unavení, zažívat své osobní krize, problémy v pracovním životě a podobně. Nutné je si uvědomit, že není moc dobré se tomu všemu poddávat a zajistit si určitou psychohygienu, nadhled a humor, abychom si tu psychikou pohodu udržely a nepřišli o ní.

Psychická pohoda

Zde je několik nápadů, abychom toho dosáhli.

Tak jdeme na to?

1/ Úsměv.

Úsměv je hrozně fajn věc, ačkoli se zrovna necítíme v nejlepší náladě. Působíme sympatičtěji, uvolněněji. Ale i nám samotným se nálada trochu zlepší. A to nejen díky tomu, že se na nás lidé kvůli našemu kouzelnému úsměvu více usmívají, jsou příjemnější, ale prostě se sami cítíme lépe.

 

2/ Domácí mazlíček.

Domácí mazlíček může být jakýkoli. Ideální je pes nebo kočka, ale také třeba králíček, morče, želvička… Zvířátek je plno a sami si jistě vybereme mazlíčka, který k nám patří nejlépe a nejvíce nám vyhovuje. Pokud je někdo alergický, může si vybrat želvu, rybičky, činčilu a nebo bezsrstou kočku či psa. Věřte, že vám mazlíček vaši lásku a péči mnohonásobně oplatí a krásně se s vámi pomazlí.

Úsměv

3/ Obklopujte se pěknými věcmi.

Každý máme jistě  rád samé krásné věci, tak proč se tím vším neobklopit? Váš pokoj nemusí být jen pustý, ale klidně plný obrázků, plakátů, lodiček, sošek, fotek… Určitě jsou fajn vonné svíčky, krásný nábytek, květiny….

 

4/ Pohyb

Pohyb, sport, procházky, cvičení. To vše zlepšuje náladu. Protažení uvolní, aerobní aktivita zase vyplaví endorfíny do našeho těla a tím si zlepšujeme náladu.

5/ Přestaňme číst negativní zprávy

Ne vždy to jde, ale pokusme se tomu vyhnout. Pokud řádí ve světě nějaká nemoc, zjistit si jen to nejdůležitější, ale už další články nevyhledávat, nemyslet na to. Nepoddávat se tomu. To samé třeba platí o válce a dalších smutných událostí.

6/ Umění

Umění je součástí našich duší a je jedno, zda se zajímáme o výtvarné, filmové, literární či hudební umění. Věnujme tomu jednu hodinku denně. Kresleme, malujme, čtěme si, pišme si básně, povídky, zpívejme, hrajme na nějaký hudební nástroj, poslouchejme hudbu., navlékejme a tvořme třeba pěkné náramky z korálků.

7/ Vizualizace a denní snění

Před usnutím anebo ve volných chvílích během dne se dovolme snít. Představujme si ideální vět, jakou bychom si přáli krásnou budoucnost a nebojme se, fantazii se meze nekladou!

A konečně humor léčí, to je pravda! Nezapomeňme se smát, život berme s nadhledem. A vězme, že pokud nejde o život, jde v podstatě o hovno!