Schodiště už dávno není jen nezbytnou součástí domova a přístupovou cestou do druhého patra nebo do podkroví. Zejména v poslední dekádě se z něj stalo něco mnohem víc. Designový doplněk interiéru. Stále ovšem musí plnit onu základní vlastnost, kvůli které si ho pořizujete. Bezpečnost. I přesto, že se jedná o jednoduchý produkt, tak zas tak jednoduché všechno také není.
kovové moderní zábradlí
Na trhu existuje mnoho druhů. V první řadě jsou vnitřní a vnější. V druhém kroku si můžete vybírat točité, lomené, přímé i samonosné schodiště https://www.kmkdesign.cz/schodiste-samonosna. Každé z nich pochopitelně potřebuje zábradlí, které je součástí zabezpečení, ale záleží i na konstrukci samotné. Podívejme se na dvě oblasti, které jsou nejdůležitější a přinesou největší užitek.

Konstrukce stupňů

Začněme u toho, na co přímo šlapete. Výšku jednotlivých stupňů je nutno volit zejména podle toho, kdo v domácnosti žije. Pokud máte malé děti, zajisté si nebudete pořizovat příliš vysoké stupně, protože se jim po tom bude těžko chodit. To samé platí i v prostoru, kde se pohybují starší lidé. Schodiště musí být praktické podle individuálních potřeb, ale musí také splňovat normy.

Možností je celkem pět. Nejmenší je konstrukce rampová s výškou jednoho stupně mezi 85 a 130 mm. Další je mírná mezi 130 až 150 mm, běžná výška je od 150 do 180 mm. Mezi vyšší se poté řadí strmá konstrukce od 180 do 210 mm a žebříková mezi 210 a 240 mm.
červené modré schodiště

Vzhled i praktická stránka zábradlí

V posledních letech v designu zábradlí došlo k velké reformě. Pořídit si můžete model ze skla, dřeva i nerezu, a to v nejrůznějších provedeních. Základem ale zůstává, že musí být bezpečné. Jinak je naprosto bezcenné. Běžná výška je 100 cm. V případě menší hloubky než 3 metry se může snížit na 90 cm. Splnit musí ale i další aspekty v oblasti mezer, a to:

  • vodorovné mezery – max. 18 cm,
  • svislé a šikmé – max. 12 cm,
  • prostor mezi pochozí plochou a výplní – max. 12 cm.