Přijeli jste později, než se sluší. Koncert známého zpěváka běžel už nejméně patnáct minut. Šlo o komorní vystoupení v hale s místy jen na sezení. V příslušné řadě sedadel museli všichni vstát, abyste mohli projít na místo dané Vaší vstupenkou. Cítili jste tu trapnost, radši jste ani nekoukali do tváří lidem, kteří Vás pouštěli. Jeden pán vše korunoval uštěpačnou poznámkou, což jste taktně přešli. Měl pravdu, dochvilnost je výsadou králů. Ten večer jste jimi opět nemohli být.

grafika budík

Vrozená nebo získaná?

Debaty o tom, zda lze dochvilnost brát jako výsledek správné výchovy či je člověku „dána do vínku“, občasně jistě v hovorech zaznívají. Pravda bude pravděpodobně někde v pověstném středu. Nicméně pro „nápravu“ zmíněného to není až zase tak podstatné. Důležité je, že i zde existuje prostor pro zlepšení. Problémy s včasným příchodem kamkoli má spoustu lidí. Především právě jim jsou následující řádky určené.
hodiny detail

Jak na to?

V první řadě jde o určení příčiny. Možná to zní úsměvně, řeknete si „prostě ráno vycházím pozdě z domu“. Jde samozřejmě o tvrzení pravdivé, co ale ono zpoždění způsobuje? Co vše standardně děláte před tím, než jste připraveni k odchodu? Musíte to dělat? Lze si z toho něco připravit den předchozí? Uvidíte, že po zodpovězení těchto otázek dojdete k výsledku, který bude ve svém důsledku znamenat reorganizaci, resp. změnu zažitých kolejí. Konkrétně jde například o úkony jako:
•    oblečení a věci, které s sebou odnášíte, si připravujte vždy den předem a na stejné místo
•    zjednodušte snídani a mějte suroviny připravené také ze dne předešlého
•    vylézejte z postele o něco dřív, je-li pro Vás čas na ranní hygienu a snídani příliš krátký
–          pokud obtížně vstáváte po prvním zazvonění budíku, měli byste přehodnotit čas, ve který se ukládáte ke spánku
•    nedělejte hned ráno úkony, které nemusíte, například odepisování na emaily
•    počítejte dopředu s možným zpožděním na cestě, tj. mějte vždy minimálně pět až deset minut rezervu
 
Věříme, že s těmito radami se všechny pozdní příchody na pracoviště stanou minulostí. Dochvilnost tak bude i Vaší výsadou, nikoli jen králů.