Za růstem cen energií stojí kromě pohybu cenových limitů černého uhlí i rostoucí ceny emisních povolenek. Jak se k této situaci postaví dodavatelé, záleží na nich, v konkurenčním prostředí se však dá očekávat nárůst řádově „pouze“ v procentech.
povrchový důl.jpg

Zvolte si svého dodavatele

Právě v tomto období se řada lidí rozhoduje, zda by nebylo vhodné dodavatele energií nahradit levnějšími a zároveň přijatelnějšími službami, např. cenu elektřiny ovlivní volba dodavatele až téměř z 50 procent. Po zkušenostech se však řada lidí k takovému kroku vůbec neodhodlá, a to ze dvou důvodů – jednak nevěří slibům ohledně úspory a obávají se smluvních „kliček“, a zároveň se nehodlají pouštět do složitých administrativních kroků . Částečně mají pravdu, neboť nejsou na trhu jen solidní a slušné firmy.

K čemu přihlížet při výběru

Změnit dodavatele však náročné není, samotný proces nevyžaduje takové úsilí, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nový dodavatel totiž převod zařídí i ve svém vlastním zájmu. Podstatné je především předem se rozhodnout, k jakému z nich se přiklonit. Co by vás mělo zajímat?

· Začít se změnou byste měli v létě, topná sezóna začíná již v listopadu a výpovědní lhůta staré smlouvy je tříměsíční.
plameny plynového hořáku.jpg

· Zajímat by vás měla celková spotřeba plynu nebo elektřiny. V zásadě platí pravidlo, že čím vyšší spotřeba, tím vyšší může být i úspora.

· Porovnávejte aktuální ceny vašeho stávajícího subjektu s těmi novými.

· Počítejte vždy s tím, že u elektřiny je zhruba polovina ceny pevně dána distribuční soustavou a nelze ji ovlivnit. U plynu je to pouhých 25 procent.

· Rozhodujte se, zda přistoupíte na smlouvu na dobu určitou, či neurčitou. Ty se mezi sebou liší nejen cenou za služby, ale i pravidly pro prodlužování smluvního ujednání a případnou výpovědí.

· Zaměřte se na slevové programy a různé bonusy, které by pro vás mohly být zajímavé, a rovněž na zákaznický servis.

· Svou roli také hraje lidský přístup – zda je firma solidní, jedná v rámci tzv. Etického kodexu ERÚ, dodržuje úmluvy a chová se k vám přívětivě, aniž se před vámi snažila cokoli podezřelého utajit.