Už jste slyšeli o jídelním programu Whole 30? Víte, o co se jedná a v čem Vám může tento program pomoct? Stále více lidí se podle něj stravuje a léčí si tím vážné zdravotní problémy nebo se jen cítí svěžeji, lehčeji a jejich tělo jim to poté vrací. Často se pro něj rozhodují i lidé, kteří touží zhubnout, primárně tento program ale není o hubnutí.
Komu můžeme za tento program poděkovat? S programem přišli manželé Melissa a Dallas Hartwigovi, který si tímto stravováním začali léčit jejich zdravotní problémy a později se začali věnovat i ostatním lidem, kterým se rozhodli pomoct. Nejlépe celý jejich koncept shrnuje kniha Jídlo na prvním místě, kterou v České republice vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing.
Steak, zdravé jídlo, healthy food.
A teď už k samotnému programu, Whole 30 je nejdříve 30ti denní jídelní program, kdy se po dobu 30ti dní stravujete 3 x denně. K 30ti dnům si řekneme něco později. Co po dobu těchto 30ti dní jíte? Nebo naopak, co po tuto dobu nekonzumujete? Ze svého jídelníčku musíte vyřadit všechny přílohy, rýži, těstoviny, luštěniny, obiloviny, všechno. Vlastně jediná příloha, kterou po dobu tohoto programu můžete jíst, je zelenina: čerstvá zelenina nebo tepelně zpracovaná zelenina. Dále musíte vyřadit všechny mléčné výrobky. Nesmíte jíst nic: mléko, sýry, jogurty, kefíry. Nesmíte konzumovat žádné sacharidy, cukry, dextrózy, žádná umělá sladidla. Nesmíte pít ani žádný alkohol, šťávy, sirupy, džusy. Samozřejmě nesmíte jíst ani žádný fast food, knedlíky, pizzy a další zdraví neprospěšné potraviny.
Špenát, vejce, zdravé jídlo.
Co tedy vlastně jíte? Stravujete se pouze čistě/fresh. Jak jsme již řekli, jíte velké množství čerstvé a tepelně zpracované zeleniny. Dále smíte jíst téměř neomezené množství bílkovin, tedy masa a kvalitních uzenin, které neobsahují žádná Ečka a sacharidy. Rovnou říkáme, že takové uzeniny se shánějí těžce, ale nevěště hlavu, seženete je. Poté jsou základní stavbou Vašeho jídelníčku vejce. Nesmíme zapomínat na zdravé tuky ve formě ořechů, kokosového mléka, olivového oleje a avokád. Ovoce smíte jíst v menším množství, ideálně jen bobulovité ovoce jako jsou jahody, borůvky nebo maliny.
Jíte tedy 3x denně. Výše zmíněné potraviny si můžete nachystat v neomezeném množství. Jezte tak, abyste mezi jednotlivými jídly nepociťovali hlad. Pijte pouze čistou vodu nebo bylinné čaje.
Tím, že tělo očistíte od cukru, opracovaných potravin, Eček, lepku a laktózy, můžete docílit obrovských výsledků a zbavit se vážných zdravotních problémů. Program Whole 30 může vyřešit Vaše problémy se žaludkem, střevy, se zažívacími problémy, s plynatostí, s nafouknutím. Dále Vám může pomoct s ekzémy, dalšími kožními problémy, lupy a akné. Program Whole 30 Vás zbaví chronické únavy, sníží cholesterol, upraví Váš tlak. Těch přínosů je neskutečné množství. Zároveň dojde i k úbytku váhy.
Někdy se může stát, že 30 dní nestačí, někdo musí vydržet 45 dní, někdo dokonce 60 dní a déle, ale vydržte a Vašich cílů dosáhnete.