Každý z nás už jistě někdy zažil (a samozřejmě znovu zažije) „cestovní horečku“. Neustálé obavy, že něco zapomeneme přibalit a zjistíme to až při příjezdu na letiště. Nechybí ani kvalitně pracující nervový systém před dlouhou cestou. Bez čeho se tedy naše dovolená neobejde?

batoh cestovatelky

1.      Cestovní a jiné doklady

Rozhodně se jedná o nejdůležitější položku při cestě do zahraničí. Pokud vyrážíme na dovolenou v rámci EU, postačí nám pouze občanský průkaz. Jestliže však naše cesty vedou do vzdálenějších míst, konkrétně mimo EU, je nutné s sebou mít cestovní pas! Samozřejmostí je platnost všech dokladů po celou dobu dovolené! Kteroukoli formu cestovního dokladu musí mít KAŽDÝ člen dovolenkové výpravy, a to včetně domácích mazlíčků. U psů a koček je nezbytné, aby byli řádně očipováni – bez čipu cestovat nesmějí.

Dalšími nezbytnými doklady, potřebnými k několikadennímu pobytu v zahraničí, jsou kartička zdravotního pojištění, kartička cestovního pojištění, smlouvu s cestovní kanceláří (pokud necestujeme „na vlastní pěst“) včetně letenky/jízdenky a může se hodit i řidičský průkaz.

2.      Léky

Někteří z nás je užívají pravidelně, ale i tak je můžeme zapomenout přibalit. Není nutné zmiňovat, jak velké nepříjemnosti opomenutí léků může způsobit, když někdo trpí vážnější nemocí. Do cestovní lékárničky se také hodí léky na horečku a různé typy bolestí, náplasti, léky na případné zažívací obtíže a krém na popálení od slunce. Dámy, pokud užíváte antikoncepci, nezapomeňte i na ni – abyste se z romantické dovolené s drahou polovičkou nevraceli ve třech J.
malý ostrůvek

3.      Peníze

Bez těch to asi nepůjde a nejspíš netřeba více rozvádět. Jedna rada by se však našla. NIKDY nenoste v zahraničí veškeré Vaše peněžní prostředky u sebe a na jednom místě! Oblíbená letoviska plná turistů jsou nepředstavitelným lákadlem pro potencionální „kapsáře“. Když už budeme obětí takové krádeže, bude nejlepší, když nám bude odcizena co nejnižší částka. Dnes je téměř v každém hotelu možnost využití trezoru na hotelovém pokoji (ve většině případů za poplatek). Pokud nechcete za trezor utrácet peníze, můžete část peněz schovat třeba do bot nebo mezi oblečení ve skříni, abyste zabránili i případnému odcizení ze strany hotelové pokojové služby. Předpokládám, že hotelový personál je v určitém směru prověřen, ALE NIKDY NEVÍTE!

4.      Před odjezdem zabezpečit domácnost

Asi nikdo z nás by se nechtěl vrátit z užité dovolené a zjistit, že náš domov není ve stejném stavu jako při jeho opouštění. Samozřejmostí je úplné uzavření všech oken a uzamčení dveří všemi zámky, které na našich dveřích jsou.

Je doporučováno vypojení pojistek (kromě lednice), uzavření vodovodních kohoutů a také plynového kohoutu. Vyhneme se tak případnému požáru, nebo třeba vytopení sousedů. Při požáru by si jistě hasiči poradili, ale situace, že je byt důkladně zabezpečen, jelikož jeho majitelé jsou na dovolené, by průnik k ohnisku značně komplikovala.

PŘEJI VÁM KRÁSNÉ LÉTO!