Vzhledem k ekonomické situaci v České republice se stále více lidí obrací na servery nabízející pronájem bytů či domů bez realitní kanceláře. Princip je v tom, že služby většinou nabízí přímo majitel nemovitosti. S rostoucí poptávkou ale roste i nabídka a vzniká skvělé útočiště pro řadu podvodníků.
falešný byt
 Podvodný inzerát poznáte již na první pohled. Většinou má perfektní fotky krásného bytu, nájem stojí zanedbatelné peníze a popisek je psaný lámanou češtinou či angličtinou. Na jeho konci je většinou zanechán e-mail, na kterém lze “majitele” kontaktovat. Po navázání kontaktu bude následovat pár řádků o tom, že je to cizinec, který zdědil byt po příbuzném a jelikož žije mimo ČR, chce ho pronajmout. Aby s vámi navázal kontakt na emocionální úrovni, sdělí vám srdcervoucí příběh o zájemci, který se nedostavil na schůzku a on letěl naší země úplně zbytečně. To bude také důvod, proč bude chtít řešit nájem i celé uskutečnění přes agenturu, většinou Airbnb. Přes vlastní odkaz vás odkáže na falešné stránky, které jsou na oko k nerozeznání od originální stránky agentury a s informací, že váš požadavek předal agentuře, se s vámi rozloučí.  Následně vám přijde falešný e-mail od agentury, který bude potvrzovat tuto skutečnost a odkazovat vás na stejný web. Pravděpodobně v něm bude spousta informací o způsobech platby a schůzce s “agentem” a také opět spousta gramatických chyb, ať už českých či anglických. Po kliknutí po vás bude žádat o údaje týkající se nájmu a následně číslo vaší kreditní karty pro zprostředkování platby za první nájem. Poté vás bude pravděpodobně urgovat majitel k platbě, a to velmi naléhavě. Pokud se začnete zdráhat či jakkoliv zdržovat, začne vám vyhrožovat, že je to pro něj ztráta času, jelikož má další zájemce a pokud platbu uskutečníte co nejdříve, odstupuje od této “dohody”. Asi vám nemusím vysvětlovat, že pokud své peníze pošlete, už je nikdy neuvidíte.
phishing podvod
Typickými znaky podvodníků jsou gramatické chyby, podobnost inzerátů, pochybné či nezabezpečené webové stránky a jejich nepropojení s úvodní stránkou agentury nebo jakákoliv urgence a podezřelé chování. V poslední době se tyto podvodné inzeráty vyskytují na internetu čím dál víc, a proto buďte velmi obezřetní vůči jakémukoliv nezvyklému chování ze strany inzerce.