·        kontrolujte výdaje

Nejprve si projděte výpis z účtu. Pečlivě si jej projděte a u každé transakce se zamyslete. Možná budete překvapeni, ale abyste správně hospodařili s penězi, musíte nejdříve porozumět výdajům. Musíte být přesvědčeni, že co nakupujete, opravdu potřebujete. Ke správnému finančnímu hospodaření musíte vyřadit nepotřebné výdaje, které požírají vaše peníze. Vaším cílem by mělo být se tohoto vyvarovat. S tímto budetemít výdaje na uzdě.
kapsa na kartu a peníze

·        zbytečně neutrácejte

Nekupujte předražené věci. V dnešní době máme všude plno reklam, které nás nabádají ke koupi předražených produktů, které vlastně nepotřebujeme. Je hezké nosit boty za pět tisíc korun nebo mít nový smartphone za dvacet tisíc, ale je takové plýtvaní penězi opravdu zapotřebí? Nebude lepší pořídit si boty za dva tisíce nebo smartphone za pět tisíc? Zbylé peníze použijte na jiné a mnohem užitečnější věci, jako například navytvoření rezervy.
budík u peněz

·        vytvořte si rezervu

Nejdůležitější částí hospodaření s penězi, je vytvoření rezervy. Založte si další bankovní účet nebo stavební spoření, kam budete měsíčně posílat libovolnou částku z výplaty. Říká se, že by se mělo odkládat mimo běžný účet přibližně dvacet procent z příjmu. Je ale zbytečné se tímto řídit.  Jednoduše pošlete nevyužité peníze mimo běžný účet. Takto si vytvoříte rezervu, s jejíž pomocí vám větší výdaje nevyprázdní běžný účet, popřípadě vás nedostanou do finančních problémů.

·        zhodnocení rezervy

Chcete své peníze zhodnotit? To je jedině dobře. Dnes existuje velká spousta možností jak. Například je dnes mnoho bank a společností, které nabízí výhodné úrokové sazby, díky kterým se vaše úspory budou množit sami od sebe.  Toto není jediný způsob, jak rozmnožit našetřené peníze. Je velmi populární investovat úspory do bydlení, ať už do vlastního nebo do komerčních nemovitostí. Dále jsou zde například různé začínající projekty, do kterých také můžete investovat. Tento způsob může být poněkud riskantní, ale můžete také mnohonásobně zbohatnout.