Možná už jste slyšeli o tom, že valná část západní produkce se těžce inspiruje od jeho východního souseda. Například film 7 statečných vznikl na motivy (a je někdy i doslovným opisem) japonského samurajského velkofilmu od génia Akiry Kurosawy 7 samurajů. A vůbec spousta westernových příběhů, které tak dobře známe a milujeme, byla inspirována u samurajských filmů, které byly tak oblíbené v padesátých a šedesátých letech minulého století v Japonsku. Většina z nich je od režiséra Akiry Kurosawy, který se nezapomenutelně zapsal i do dějin světové kinematografie.

Dnes se však přesuneme o zemi trochu blíže a to je Jižní Korea.
filmová kamera

Oldboy

Psychologické akční drama Oldboy je jedním z nejimpozantnějších děl současného filmu. Inspirováno japonským stejnojmenným komiksem, režírováno světoznámým korejským režisérem a v hlavní roli s největší hvězdou korejského filmu Choi Min-Sik. Kdo ještě neviděl, tak by si měl okamžitě film obstarat či stáhnout, protože se jedná o mistrovské dílo a vrchol Choi Min-Sikovy kariéry. Příběh je od začátku zamotaný. Rodinný muž je unesen z neznámého důvodu a držen po patnáct let v uzavřené místnosti bez oken. Neví proč, neví, kdy ho pustí, neví, jak dlouho tam ještě bude. Jednoho dne ho skutečně propustí a on se vydává na cestu za poznáním. Až do posledních titulků vás bude u obrazovky držet napětí, tajemno, hledání odpovědí, akce, božské záběry kamerou, akce a konečná zápletka, která vás určitě smete pod stůl. Režisér dodal komiksové předloze ještě svůj vlastní nádech, který tak moc známe z Lady Vengeance a můžeme si být jisti, že nás nenechá v klidu.

Banalita a pomsta

Film ukazuje spoustu témat a morálních zákoutí, do kterých bychom se raději nepouštěli. Je jenom na divákovi, jak moc se nechá utáhnout na korejskou nudli. Samozřejmě, pro západní obecenstvo je film, ostatně jako další asijská produkce, příliš dlouhá, táhlá. Vychází to z historických okolností jiného vývoje divadla a herectví. Zatímco v západním světě je kladen důraz na rychlou akci a spád, ve východním světě si rádi potrpí na dlouhé pauzy, pohledy, ticho. Klade se také velký důraz na hercovo umění ztvárnění emocí pomoci obličeje. Pokud vás ale neodradí ani rozdílná kultura, určitě byste měli Oldboye (z roku 2003) zařadit do vašeho filmového večera.

konec filmu

je jistě také jedním z dramat, pro změnu ze západního světa, který vás jistě nadchne také! Určitě to stojí za to zkouknout všechno.