Způsobů, jak se dostat na posvátné místo ve Španělsku, kde jsou ve slavné katedrále uchovány ostatky svatého Jakuba, je několik. Nejoblíbenější je cesta francouzská. Tu je možné zvládnout jak pěšky, tak i na kole. Po cestě pak je možné potkat i poutníky v sedle koně. Pouť je možná projít v jakémkoliv ročním období. Ovšem musí jí předcházet nejen důkladná příprava fyzická. Ale hlavně je nutné se připravit psychicky. V letních měsících je nutné počítat s úmorným horkém. V zimních měsících zase často prší. A pro venkovní přespání je chladno. Výhodou této pouti je fakt, že si tempo udává každý sám. A to i v případě, že se vydáte s přáteli. K naplnění prožitku každého dne je samota. Bez zbytečných řečí a dohadů či telefonních hovorů. Jen jít nádhernou přírodou k vytyčenému cíli. Až navečer, kdy je možné se po celé trase ubytovat, okoupat a občerstvit, v připravených příbytcích se podělit s nevšedními zážitky a seznámit se se stejně naladěnými jedinci.
Kromě tras, začínajících ve Francii, je možné vyrazit ze dvanácti dalších. Ať už začínajících v Anglii, Španělsku či Portugalsku. Dokonce je možné vyrazit i po několika trasách v naší republice. Ta nejstarší začíná u Zbraslavského kláštera. Ovšem vydat se do Santiaga z naší republiky je vcelku, vzhledem ke vzdálenosti, odvážný krok. A časově náročný. Na tuto pouť čtrnáctidenní dovolená nebude stačit. Pokud se pro tento způsob cestování rozhodnete, zvolte si pro začátek jednu z nejkratších tras. Portugalskou. A vybrat si můžete mezi možností pobřežní, nebo vnitrozemskou.
Ta začíná v Lisabonu. Pokud si na tak dlouhou pouť netroufáte, vyrazit se dá i z Porta. Při které je potřeba do cíle zvládnout okolo tři stovek kilometrů. Což při průměrném tempu se dá zvládnou za dvanáct dnů. V místní katedrále je potřeba vyzvednout nezbytný pas poutníka, do kterého se sbírají po celé trase razítka. Což je dobrou vstupenkou v poutnických ubytovnách. Přejeme všem, kteří se na pouť do Santiaga de Compostela vydají, kvalitní pohodlné boty a splněnou představu o této výjimečné cestě.